Od 8 do 10 czerwca 2018 r. odbyły się 5. Międzyoddziałowe Spotkanie Krótkofalowców w Bachorzu koło Chojnic. Dwie najważniejsze elementy dopisały – uczestnicy i pogoda. Pojawiła się liczna reprezentacja koleżanek i kolegów z oddziałów PZK – organizatorów, ale również osoby niezrzeszone w związku, ich rodziny i nie-krótkofalowcy, ale zainteresowani problematyką naszego hobby. Przypomnijmy, że spotkanie jest efektem współpracy oddziałów PZK bydgoskiego (04), pomorskiego (09), żuławskiego (16), środkowopomorskiego (22), nadnoteckiego (23) i toruńskiego (26). Przygotowanie całości to praca Piotra SP2LQP, pomysłodawcy spotkania w takiej formule, oraz Wojtka SP2ALT.
Dniem głównym MSK jest zawsze sobota i tak było tym razem. Poza osobami, które decydują się na spędzenie w Bachorzu czasy od soboty do niedzieli ogromna rzesza uczestników przyjeżdża tylko w sobotę. Trzeba było wszystkich „ogarnąć” – zarejestrować, wydać identyfikator, przydziałową wodę – w czym dzielnie pomagali Karol SP2RTA i dwaj Grzegorze SQ2MTK i SQ2PHK.
W tym dniu, poza indywidualnymi spotkaniami, można zaopatrzyć się w akcesoria do naszego hobby, odbywają się giełda sprzętowa i prelekcje i pokazy. To okazja do zobaczenia rozwiązań stosowanych przez innych kolegów sprzętowych i np. do pracy terenowej, zapoznanie się ze sprzętem, którym posługują się koledzy – fabrycznym i home made. Choć ten ostatni to rozwiązania w pełni profesjonalne, gdzie oprogramowanie procesorów użytych w TRX-ach jest nie mniej ważne niż fragmenty układowe, wykonane głównie w technologii smd. Czasy „dajcie mi spinacz i sznurowadło, to zrobię helikopter” (McGyver) minęły bezpowrotnie. Przyjechał Krzysztof SQ2LIP ze swoim odrestaurowanym Uazem i wojskowym sprzętem łączności. Niezmiennie sposób odrestaurowania samochodu wzbudza podziw oglądających. W podobnym stanie jest sprzęt i ten fabryczny, i ten LIP-made.
Prelekcje jak zawsze wzbudziły duże zainteresowanie obecnych i nawet bez większego przypominania, że zaczyna się kolejna, miały szerokie audytorium. W tym roku były to następujące tematy – 1) SQ2EEQ & SP2KMH: Czy Joe Taylor K1JT, laureat Nagrody Nobla i znany wszystkim przyjaciel krótkofalowców, przypadkowo zniszczył radio amatorskie? (O emisjach cyfrowych, m.in. JT65), 2) SP3UY i SP3EOL: Transceiver SDR – budowa i prezentacja działającego urządzenia. 3) SP2RTA: Stacja remote – praktyczne rozwiązanie (instalacja, konfiguracja, praca w czasie spotkania, czyli to o czym mówimy – działa!), 4) SP2DDV: Łączności air scatter, 5) SP2TMT team: Praktyczne udzielanie pierwszej pomocy (instruktaż i ćwiczenia z fantomem), 6) SP2JQR: mały wzmacniacz (gabarytowo) o dużej mocy – prezentacja konstrukcji i wykonania działającego egzemplarza, 7) SP2ALT: wycieczka (na nóżkach, nie paluszkiem po mapie!) po Parku Narodowym „Bory Tucholskie”.
Robert SP2ROB w czasie MSK intensywnie działał kamerą, więc dzięki temu, kto zainteresowany, można na YouTube zobaczyć i migawki ze spotkania, i co najważniejsze – prelekcje. W serwisie trzeba wpisać „Bachorze 2018”. Są dwa filmy, w sumie 2 i pół godziny oglądania!
Tradycyjnie odbyło się losowanie pamiątek ze spotkania. Zawsze znajdą się dobre dusze, które zechcą uatrakcyjnić ten punkt programu. W tym roku Cezary SP7UKL (Ham Radio Shop) ufundował Baofenga UV-5r i kubki „krótkofalarskie” i notesy, Leszek SP1BKS dorzucił 2 zwijaki antenowe i 2x30m linki do mocowania anten, a Zbyszek SP1F lutownicę gazową Weller (świetna do prac terenowych). Od Bogdana SP2EBG dostaliśmy koszulkę i kubek z wyprawy VK9XSP. Od klubu SP1D dotarł pokaźny pakiet map Pomorza Zachodniego, a Darek SQ1OD przekazał dwie mapy świata z wykazem prefiksów. Były książki od ZG PZK (SP6T, „Marna głowa jednozakresowa”) i Promocji Regionu z Chojnic (o zabytkowym – ma prawie 150 lat – dworcu kolejowym w Chojnicach). Organizator dorzucił trzy kubki z logo imprezy. Było z czego wybierać!
Kto nie zostawał, po losowaniu upominków – wyjeżdżał, kto zostawał – po kolacji, o 21 powędrował na ognisko. W niedzielę, po śniadanku wszyscy, którzy pozostawali na nocleg, rozjechali się do domów. I było po 5. Międzyoddziałowym Spotkaniu Krótkofalowców Bachorze 2018.
W 2019 r. ma być 6. Damy radę…
Piotr Eichler SP2LQP